nurmenukk
Ravimtaimed

Kas teadsid, et nurmenukk leevendab tervisemuresid?

Minu jaoks sümboliseerib nurmenukk alati seda, et suvi on käega katsutav ja peagi on soojad ilmad kohal. Miks? Esiteks on nad kollased, mis seostub kohe päikesega ja teiseks nad lõhnavad nii hästi. Lapsena mäletan, et ikka sai söödud värskeid nurmenuku õisi ja need maitsesid hästi, kes siis neid söönud poleks eks.

Nurmenukutee on saanud üheks minu lemmikuks, päriselt ka. Teele annab nurmenukk ilusa kollase tooni ja meenutab samuti päikest ja alati, kui seda joon siis on tunne nagu jooks positiivsust ja headust endasse. Ma isegi ei tea miks selline seos, ilmselt selle värvitoonist, kuid see tee annab alati, kuidagi positiivset energiat ja rahustab. Mulle endale meeldib muidugi segada seda piparmündiga see kombo on siuke mõnusalt värskendav. Kui Sa veel proovinud pole siis proovi kindlasti järgi ja varu endale koju nurmenukke.

Rahvameditsiinis on nurmenukk tuntud, kui taim, mis viib kehast kahjulikud ained välja ning uuendab elu. Muidugi on huvitav ka see, et nurmenukul on üle kahesaja erineva nime (taevasilm, taevavõti, võipäts, kikkahain, kukekäekaats, kanavarvas, kikaspüks jne).

Harilik nurmenukk (Primula veris) on rahvakeeles tuntud ka kui kanavarvas, kikaspüks, kikkahain, kukekäekaats, kuldvõti, kulupüks, kurekaats, käolill, neiulill, piimapisar, pääsulill, saksapüksid, taevasilm, taevavõti, võipäts jt. Nurmenukul on kokku üle kahesaja nime!

Nurmenukku kogutakse õitsemise ajal, kuid juuri võib korjata kevadel ja sügisel. Nurmenukk on üks nendest taimedest, mille puhul võib kasutada tervet taime (juuri, lehti, varsti, õisi), kuid mu lemmikud on siiani õied sest need minu jaoks magusa maitsega, kuid nurmenuku lehtedes on väga kõrge C-vitamiini tase (lisaks vitamiinid A, E ja P). Ja nurmenuku kõigis taimeosades on palju mangaani.

Nurmenukk leevendab erinevaid tervisemuresid ja enda kogemusest võin öelda, et see tõesti toimib.

  • seentevastane ja antibakteriaalne
  • rahustav, leevendab unetust ja närvilisust, vähendab kroonilise väsimuse sündroomi
  • köhavastane ja rögalahtistav, leevendab bronhiiti ja astmat
  • toob leevendust peapöörituse, peavalu ja migreeni puhul
  • aitab neeru- ja põiekivide korral
  • stimuleerib seedenõrede eritumist, leevendab kõhukinnisust
  • madaldab vere kolesteroolitaset, sidudes sapphappeid ja kolesterooli
  • mõjub positiivselt südamele, tugevdades südamelihast.
  • leevendab liigesevalusi, podagra ja vähendab värinat jäsemetes
  • vähivastane, pärsib vähirakkude kasvu nt. käärsooles (juured)
  • higistamaajav ja puhastav

Kui Sul on migreen, peavalud, peapööritus või unetus, katseta nurmenuku teed:

Pane kaks teelusikat õisi (võivad olla ka värsked õied), üks teelusikas kuivatatud ning peenestatud juurt, vala peale keev vesi (võid ka potis klaasitäie vett keeta koos õite ja juurtega), lase tõmmata ca 5 minutit. Soovitav on tarvitada tee kahes/kolmes jaos päeva jooksul, kuid ma ise tarvitan õhtul ühe klaasi ca 30 minuti jooksul.

Ma ise üldiselt teen nurmenuku teed kas värsketest või kuivatatud õitest, ma pole lihtsat tahtnud juuri maa seest välja tõmmata.

Lisaks teele saad nurmenukku kasutada salatites (õisi, lehti). Soovitav on kasutada noori nurmenukulehti ja neid kasutad salatites samamoodi nagu igast teisi salatilehti. Kui Sulle lehtede maitse meeldib võid seda kasutada vastavalt enda soovile. Kuivatatud lehtedest ja juurtest tehtud pulbrit kasutavad paljud söögitegemisel samamoodi nagu kurkumit või muid maitseaineid. Lisaks saad õisi ja lehti kasutada toidu kaunistamiseks, lase fantaasial lennata.

Nurmenukust saad teha ka veel vitamiinijooki (kasutada võid õisi, lehti, juuri, varsi), 1 liitri vee (keevavee) kohta panen mina ca ühe supilusikatäie õisi ja lasen tõmmata kuskil kaks tundi ja siis valan selle enda joogipudelisse ja panen jääd juurde ning sidruniviilud ja ongi olemas. Sa võid lisada ka mett või suhkrut kohe alguses, kui tahad magusama maitsega vett.

Lisaks saab nurmenukust peale tee valmistada veel tõmmiseid, maitseõli, salvi, siirupit, kuid kindlasti soovitan seda taime mitte üle tarbida. Juurte ületarbimisel võib näiteks tekkida kõhulahtisus, iiveldus, oksendamine. Juuri ei soovitaks ma tarvitada väikelastel ja rasedatel. Õite tõmmis võib tekitada ka allergilisi nähte nahal, kuid muidu on ohutu. Ma teen enamjaolt teed ikkagi õitest sest lapsed fännavad samuti nurmenukuteed.

Muide keskajal peeti nurmenukku maagilise toimega taimeks. Usuti, et nurmenukk toob leidjale õnne. Lisaks on legendides kirjeldatud nurmenukku, kui kuldset võtmekimpu, millega avanevad taevaväravad, et kevad saaks maa peale tulla ja mulle tundub, et see legend vastab küll tõele sest igal kevadel märkame põldudel ja rohuplatsidel nurmenukke. Ravimtaimena tunti nurmenukku juba antiikses Kreekas, kus ta oli kaheteistkümne Jumala lill, sest aitas 12 haiguse korral. Kuulus loodusravi asutaja pastor Kneipp pidas nurmenukku väga tõhusaks reumaraviks (1-2 tassi nurmenukuteed päevas). Ja muide nurmenukk on üks väheseid taimi, kelle C-vitamiin säilib nii kuivatamisel, soolamisel kui ka marineerimisel.

Seega, kui Sa veel ei ole nurmenukku enda koju toonud siis soovitan seda teha sest see tõesti on maagiline taim, mis aitab meid mitmete erinevate tervisemurede korral. Peagi on meie e-poes saadaval ka nurmenukutee.